Jak legalnie oprowadzać po czeskich górach?

Co jakiś czas w środowisku przewodników, zwłaszcza przewodników sudeckich podnoszona jest kwestia, czy z polskimi uprawnieniami możemy oprowadzać np. po Skalnym Mieście albo czeskich Karkonoszach. Sprawa jest dość zagmatwana.

De facto, sprawa z uprawnieniami w Republice Czeskiej wygląda zupełnie inaczej. My mamy jasno określone uprawnienia przewodników dla konkretnych pasm górskich. Nie mamy instytucji uniwersalnego ‚przewodnika górskiego’, który mógłby prowadzić po Bieszczadach, Tatrach i Górach Stołowych w ramach jednych uprawnień. W rozporządzeniu Ministra Sportu mamy dokładnie określone terytoria poszczególnych grup górskich. Za każdym razem południową granicę stanowi granica państwa. Za granicami nie mamy żadnych uprawnień. W Czechach z kolei istnieje kwalifikacja zawodowa „Horský průvodce” która obejmuje wszystkie góry na terenie kraju. Jednakże posiadanie tej kwalifikacji jest konieczne do założenia firmy o profilu przewodnickim. Nie ma natomiast zapisów mówiących o tym kto może prowadzić grupę na danym terenie. Więc jeżeli jest to grupa niekomercyjna, to prowadzić może ją każdy. Natomiast bycie przewodnikiem „zawodowym” wymaga już posiadania kwalifikacji (ma to eliminować pracę na czarno). Nie jest to uregulowane co jest górami. Parafarazując – jeden rabin powie że Skalne Miasto to góry, inny że nie.

Jako że mamy wspólny rynek UE i zasadę swobodnego przepływu towarów i usług, sprawa się trochę ułatwia, ale też nie do końca. Zawody regulowane są wyłączone z tej zasady. Istnieje za to możliwość zgłoszenia ‚okazjonalnego wykonywania usług’, ale zasady nadal nie są do końca jasne. Nie ma również jedno standardu szkoleń i wymagań, choć są organizacje międzynarodowe, które dążą do zaistnienia w europejskim prawodawstwie (UIMLA oraz UIAGM/IVBV/IFMGA), na razie jednak nadawane przez nich tytuły nie uprawniają do oprowadzania po całym świecie, są to jedynie uprawnienia klubowe, równoznaczne np. z tytułami ‚Przewodnik PTTK’ albo ‚Studencki Przewodnik Sudecki’.

Można by się zastanawiać, po co to? Przecież setki przewodników jeżdżą do Skalnego Miasta czy w Karkonosze/Jesioniki i nie myślą o jakichś regulacjach. Jak na razie nikt tego nie sprawdza i pewnie prędko kontroli nie będzie ale: 1) W razie wypadku np. towarzystwo ubezpieczeniowe może podnieść zarzut, że nie było legalnego przewodnika; 2) w Republice Czeskiej powstał właśnie rząd niechętny gastarbeiterom i innym przyjezdnym, więc kto wie czy wkrótce ta sprawa nie zostanie podniesiona; ja ze względu na częste wizyty za południową granicę postanowiłem zadbać o legalność.

Całkiem jasna okazuje się Europejska Karta Profesjonalisty. To wytwór który ma ułatwiać życie konkretnym profesjom. Jak na razie jest ich… cztery, ale wśród nich jest przewodnik górski. Więc możemy przygotować nasze papiery i wystąpić o dokument, który umożliwi nam legalne wykonywanie pracy jako specjalista. Niestety dla każdego kraju trzeba występować osobno (bo poszczególne kraje mają różne uprawnienia).

Na szczęście wszystko można zrobić bez wychodzenia z domu. Pierwszym krokiem jest założenie sobie konta w serwisie https://ec.europa.eu/epc/
Następnie czas zebrać dokumenty. Jest tego trochę.
– przede wszystkim dokumenty potwierdzające nasze kwalifikacje. Niestety sama legitymacja nie wystarczy. Ja wysłałem legitymację, identyfikator, decyzję o nadaniu uprawnień i świadectwo zdania egzaminu.
– następnie wykształcenie – świadectwo maturalne lub dyplom uczelni wyższej.
– potwierdzenie legalności działalności – kopia umowy z pracodawcą lub dowód prowadzenia działalności gospodarczej (wypis z CEIDG) oraz potwierdzenie doświadczenia – ja wysłałem dokument z opisem działalności oraz kopie kilku wystawionych faktur.

Powyższe dokumenty muszą być przetłumaczone na język czeski (tu na szczęście przydało się wykształcenie filologiczne i mogłem zrobić to sam ;), wystarczy zwykły przekład, nie musi być od tłumacza przysięgłego.

Do tego trzeba jeszcze wysłać skan dowodu osobistego lub paszportu (potwierdzenie obywatelstwa) oraz umowy ubezpieczenia OC jako przewodnik górski. Te dokumenty nie muszą już być tłumaczone.
Po uzupełnieniu naszych danych w systemie, możemy stworzyć nową aplikację, gdzie precyzujemy w jakim kraju chcemy wykonywać pracę przewodnika. Wgrywamy dokumenty i wysyłamy aplikację. Ta najpierw jest sprawdzana przez stronę polską, która może poprosić o dodatkowe dokumenty, ale przede wszystkim poprosi o zapłatę 55pln za czynność (po stronie czeskiej opłat nie ma). Następnie aplikacja leci do kraju docelowego.

Jeśli wszystko jest w porządku, w ciągu kilku tygodniu powinien zostać wystawiony nam certyfikat, który możemy sobie pobrać, wydrukować i w razie potrzeby okazać. Tam jasno już napisano, że spełniamy wymogi i jesteśmy tam legalnie. Karta wystawiona jest na określony czas (moja np. jest ważna do czerwca 2019).

Fragment mojej EPC

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s