Kurs na przewodnika sudeckiego

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w kolejnym już kursie przygotowującym kandydatów do egzaminu państwowego na Przewodnika Górskiego Sudeckiego kl. III – czyli pierwszą z możliwych klas przewodnickich. Spotkanie inauguracyjne odbędzie się 12 października 2017 o godzinie 18:30 w auli Instytutu PAN przy ul. Weigla 12 we Wrocławiu. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko studentów!
Zapisy na kurs możliwe będą do końca grudnia 2017 r.

W dniach 4-5 listopada odbędzie się pierwsza wycieczka, na której – mamy taką nadzieję – jeszcze mocniej zachęcimy Was do udziału w kursie. Będzie to też możliwość odbycia z nami rozmowy kwalifikacyjnej na kurs. Nie bójcie się, to nie egzamin! Po prostu chcielibyśmy poznać Wasze motywacje do zostania przewodnikiem, dotychczasowe doświadczenie górskie oraz predyspozycje do publicznych wystąpień.
Udział w pierwszym spotkaniu i pierwszej wycieczce jest niezobowiązujący i mogą w nich wziąć udział również osoby, które nie podjęły jeszcze decyzji o udziale w kursie oraz osoby towarzyszące.

Cena kursu będzie wynosić 2800zł – będzie ją można wnieść jednorazowo lub w kilku ratach. Cena niemała, ale jesteśmy dość elastyczni co do terminów i form płatności. Zaliczka w wysokości 500zł będzie płatna do końca grudnia 2017 r.
Dlaczego kurs tyle kosztuje? Jest to cena porównywalna z cenami innych kursów na rynku biorąc pod uwagę nasz rozbudowany program i to, co ta cena obejmuje. W programie kursu realizujemy podstawowy program narzucony przez ministerialne rozporządzenie oraz dodatkowo realizujemy około 100 dodatkowych godzin wykładów oraz 20 dodatkowych dni szkoleń praktycznych w terenie. W cenie kursu są już opłacone wszystkie wycieczki autokarowe – jadąc na nie, ponosisz tylko koszty własnego noclegu i wyżywienia.

W cenie kursu znajdują się:

 • wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne – blisko 250 godzin wykładów,
 • około 60 dni wycieczkowych – w tym minimum 6 wycieczek autokarowych,
 • szkolenie z pierwszej pomocy i ratownictwa,
 • minimum 7-dniowy staż, czyli tzw. „przejście przewodnickie”,
 • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej,
 • instruktorzy, przewodnicy, wykładowcy.

Dodatkowe koszty każdego uczestnika to dojazd na wycieczki piesze, noclegi, wyżywienie na wyjazdach. Uczestnicy kursu ubezpieczają się we własnym zakresie wedle potrzeb.
Zasady i formy płatności omówimy szczegółowo na spotkaniu inauguracyjnym.

WYKŁADY podczas kursu – będą się odbywały z różną regularnością we wtorki i czwartki od 18:30 do 21:00 we wrocławskiej auli Instytutu PAN na ul. Weigla 12 – warto już teraz rezerwować sobie te dni, szczegółowy grafik wykładów będzie podawany z 1-2 tygodniowym wyprzedzeniem. Wykłady obejmuję m.in. takie dziedziny jak: geografia turystyczna, historia turystyki górskiej, zagospodarowanie turystyczne Sudetów, ochrona przyrody, topografia terenów górskich, historia Śląska i Sudetów, historia kościoła i symbolika sakralna, historia gospodarcza Sudetów, sztuka na Śląsku i w Sudetach, geologia, geomorfologia, meteorologia, bezpieczeństwo w górach, metodyka przewodnictwa i inne ważne z punktu widzenia przyszłego przewodnika górskiego. Wykłady zaczynamy 7 listopada. Wycieczki kursowe – będą się odbywały w weekendy, średnio co 2 tygodnie aż do wiosny 2019 r., kiedy to planujemy zakończenie kursu. Każda wycieczka będzie poświęcona innej tematyce i rejonowi Sudetów. W najbliższych miesiącach wycieczki planujemy w następujących terminach:

rok 2017:

 • 4-5 listopada (wycieczka integracyjna)
 • 18-19 listopada
 • 2-3 grudnia
 • 16-17 grudnia

rok 2018:

 • 6-7 stycznia
 • 20-21 stycznia
 • 3-4 lutego
 • 17-18 lutego
 • 3-4 marca
 • 17-18 marca
 • 7-9 kwietnia
 • 21-22 kwietnia
 • 5-6 maja
 • 19-20 maja
 • 2-3 czerwca
 • 16-17 czerwca

Łącznie, przez cały kurs będzie zorganizowanych około 60 dni wycieczkowych, do zaliczenia kursu wymagane jest odbycie minimum 40 dni wycieczkowych.

Staż – czyli tzw. przejście przewodnickie – będzie to kilkudniowe przejście „plecakowe” przez Sudety w lipcu i wrześniu 2018 r. – do wyboru jeden z tych terminów.

Kurs będzie prowadzony zgodnie z obowiązującymi wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26.06.2014 r. (Dz.Ust. z 30.06.2014r.), a dodatkowo będzie wzbogacony o blisko 100 dodatkowych godzin zajęć szkoleniowych związanych z tematyką sudecką. Aby otrzymać zaświadczenie o ukończeniu kursu, uczestnicy muszą m. in. wykazać się minimalną wymaganą ilością odbytych dni wycieczkowych oraz zdać egzaminy wewnętrzne z przedmiotów realizowanych w ramach kursu.

Zakończenie kursu jest planowane wiosną 2019r.

Aby przystąpić do kursu, należy podpisać z nami, czyli ze Stowarzyszeniem Studenckie Koło Przewodników Sudeckich, umowę szkoleniową. Do umowy są potrzebne podstawowe dane personalne i dane kontaktowe. Można będzie to zrobić na spotkaniu inauguracyjnym lub na kolejnych wykładach.

W sprawach formalnych prosimy o kontakt mailowy poprzez adres kurs.sudecki@gmail.com.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s