Bruntál – byłem tam i przeżyłem!

Grasują tam zębate żaby, a ostatniego wilka zabito cepem. Pora deszczowa trwa cały rok za wyjątkiem kwietnia, jak nazywa się tam lipiec. Gdzie to? To malownicze bagienne miasto u podnóża Jesioników – Bruntál – srogi kraj, srodzy ludzie!

www.zubatezaby.cz

Podczas gdy wszystkie miasta starają się przyciągnąć ludzi sloganami w stylu „Wrocław miasto spotkań” albo „Poznań miasto hau hau„, miasto w Niskim Jesioniku, kilkanaście kilometrów od polskiej granicy używa hasła „Bruntál – drsný kraj, drsní lidé”. ‚Drsný’ oznacza coś szorstkiego, nieprzyjemnego i odpychającego. Słownik proponuje jako tłumaczenie: grubiański; ; srogi; twardy; przykry; mrukliwy; brutalny; cierpki; kruchy; gburowaty; gruboskórny; opryskliwy; rubaszny; wiejski; ciężki; nieprzyjemny; chrapliwy; burkliwy; urwisty; surowy; nierówny; poważny; trudny; stromy; chropowaty; skórzasty; ostry; szorstki.

Podstawą bruntalskiej ekonomii jest wydobycie błota z bagna.

-Co oglądasz? Armageddon?                                                                                                                  -Nie, to Bruntál przed rekultywacją

Fakty z broszury „Bruntál – nie tylko bagno”:

Droga do miasta trwa od sześciu do dwudziestu czterech godzin, w zależności od pory deszczowej trwającej tutaj cały rok. Wyjątkiem jest kwiecień, jak miejscowi mówią na lipiec.

Grypa w Bruntalu nie jest uznawana za chorobę, ale za słabość. Do lekarza chodzi się tylko z ranami postrzałowymi i złamaniami.

Karnawał w mieście to okres, kiedy migrują miejscowe zębate żaby.

Żabie skóry są używane zamiennie z pieniędzmi.

Najszczęśliwszy okres miasto zażyło, kiedy w latach 60 armia eksperymentalnie dodawała do wody pitnej LSD.

W 1984 mieszkańcy doprowadzili do płaczu Vladimíra Menšíka (znany czeski aktor komediowy i komik).

Ostatniego wilka w okolicy zabito w 2008. Łowcą był czternastoletni Ingo Vows. Użyta broń: cep.

Skąd się to wzięło?

Image4

Bohater serialu z broszurką Bruntál – nie tylko bagno

Za wszystkim stoi… telewizja, a dokładniej serial komediowy ‚Comeback’. W odcinku pt. ‚Złota Nerka’ jeden z bohaterów ma dać koncert w Bruntálu, czym jest szczerze przerażony, ze względu na złą sławę miasta. Na dodatek dostał broszurę i film reklamowy miasta. Brat bohatera dodaje: mój kumpel Kliszczak jest z Bruntalu. Ale nic o mieście nie mówi, tylko siedzi, pije to swoje piweczko i rysuje żaby z zębami. Przez resztę odcinka co chwilę pojawiają się dowcipy z miasta, np. miejscowy siłacz, który gołymi rękami gnie stalowe pręty mówi: Jedziesz do Bruntálu? Szacunek, ja dotarłem najdalej do Krnova (miasto 20km od Bruntálu).

Cały odcinek do obejrzenia TUTAJ (niestety tylko po czesku)

Typowy Bruntalczyk

Typowy Bruntalczyk

Reakcja?

Ludziom z Bruntálu odcinek… się spodobał. Jedna z tamtejszych agencji reklamowych szybko podchwyciła temat i wyprodukowała serię gadżetów promujących nowy, twardy wizerunek miasta. Miejscy oficjele również się przyłączyli i w ten sposób zębata żaba stała się maskotką miasta. Zamiast się oburzać, mieszkańcy zareagowali śmiechem i sporym dystansem. Jak się okazało, pomysł był strzałem w dziesiątkę. Do miasta zaczęli przyjeżdżać ludzie zaciekawieni tym srogim miastem. Zaproszono również scenarzystów serialu, a jego twórcy cieszą się, że ich żart się spodobał. Zębata żaba pojechała nawet na Rajd Dakar (jako pluszak, którego następnie zlicytowano 🙂 ).

Jak dla mnie bomba, promocja zupełnie inna niż wszystkie promujące ‚serdeczne i ciekawe miasta’

Przewodnik w bruntalskiej koszulce. "Byłem tam i przeżyłem"

Przewodnik w bruntalskiej koszulce. „Byłem tam i przeżyłem”

 

A jak tam jest naprawdę?

W istocie, niedaleko centrum jest staw z którego można usłyszeć złowrogi rechot i szczękanie żabich zębów. Bagna na ulicach jednak nie zauważyłem. Ryneczek skromny, z niską zabudową i rzeźbą przypominającą… kartofla na samym środku.

Rzeźba kartofla

Rzeźba kartofla

IMG_9478

rynkowa zabudowa

 

 

 

 

 

 

 

 

W mieście znajduje się również okazały barokowy pałac, mieszczący obecnie miejskie muzeum.

IMG_9474

Fasada pałacu

Ale przechadzając się po mieście, można zauważyć rzeczy, które przygotowują młodych do życia w trudnych, lokalnych warunkach

Plac zabaw, gdzie najwyraźniej główną atrakcją są patyki

Plac zabaw, gdzie najwyraźniej główną atrakcją są patyki i ziemia

Typowa bruntalska piaskownica pośrodku bruku

Typowa bruntalska piaskownica pośrodku bruku

Ale jakby nie było – do miasta warto się wybrać 🙂 To raptem 30km od naszych granic 🙂

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miasta, miasteczka, wsie, Republika Czeska, zagranico i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s