Kilka ciekawych odznak turystycznych :)

Małe metalowe blaszki przyznawane przy każdej okazji, mogą niektórym kojarzyć się z minioną epoką, kiedy to jeszcze chodziło się z drewnianymi laskami przyozdobionymi blaszkami, albo czasami trochę późniejszymi, kiedy do bluzy kangurki przyczepiało się swoje ‚insygnia’. W dobie turystyki zinstytucjonalizowanej, praktycznie każdy rajd czy impreza posiadała swój znaczek. Obecnie tradycja ta jest raczej w odwrocie, a odznaki poszły w stronę ‚zdobywania’. Chciałem zaprezentować kilka ciekawszych blaszek, które można zdobywać w Sudetach. Niektórzy nie przepadają za ‚pogonią za odznakami’ i chodzeniu po górach tylko po to, aby spełnić kryteria kolejnej nagrody. Niektóre sportowe górołazy wręcz nimi gardzą. Ja z kolei lubię chodzić po górach i lubię odznaki (bo dobrze jest łączyć przyjemne z pożytecznym i dobrze mieć odznakę 🙂 ).

Weterani Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego podczas spotkania ;)

Zasłużeni działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego podczas spotkania 😉

Dużo pojawiło się ostatnimi czasy odznak, które wymagają wejścia na konkretne szczyty. Wg mnie to dobry pomysł, ponieważ zachęca ludzi żeby wyjść w końcu w inne miejsce niż grzbiet Karkonoszy albo Masyw Śnieżnika. Faktem jest, że nawet wielu przewodników sudeckich nie odwiedza pasm, w których nie pracuje. Przy planowaniu prywatnych wyjazdów często pomija się np. Góry Suche albo Bialskie Złote.

Sudecki Włóczykij

wloczykijObecnie  intensywnie zdobywana przeze mnie oznaka ustanowiona przez Komisję Turystyki Górskiej wrocławskiego PTTK. Jej głównym założeniem jest sprowadzenie turystów na szczyty często ‚drugie w kolejności’ danego pasma, pomijane w odznakach typu ‚korona czegośtam’ (np. Kalenica czy Keprník). Żeby jednak nie było, że wyrzuca się turystę gdzieś całkiem na rubieża, praktycznie każdy szczyt czymś się wyróżnia. Najczęściej wieżą widokową albo np. zamkiem lub jego ruinami. Generalnie, ujęte są szczyty nieujmowane nigdzie indziej, ale warte odwiedzenia (chociażby Chojnik).  Bez kozery powiem, że jest to chyba najbardziej wymagająca odznaka, ponieważ aby ją zdobyć, trzeba być zdobywcą Korony Sudetów (patrz niżej) oraz zdobyć 100 szczytów po całych Sudetach (dwa najdalsze od siebie oddalone szczyty dzieli 300km!). Potwierdzenia zbiera się do książeczki ‚fabrycznej’ albo własnoręcznie prowadzonej kroniki. Najskuteczniejsze są zdjęcia, ponieważ na większości szczytów nie ma niczego z pieczątką. Regulamin oraz wykaz szczytów znajdziecie TUTAJ, a TUTAJ z kolei znajdziecie mapkę z zaznaczonym położeniem wszystkich szczytów. Na razie zdobyło ją dopiero 40 osób (za miesięcznikiem ‚Sudety’ listopad grudzień 2015).

Książeczka odznaki

Książeczka odznaki

 

 

 

 

 

 

Korona Sudetów

od7Jedna z popularniejszych odznak. Również ustanowiona przez KTG PTTK Wrocław. Jak już pisałem, jej posiadanie jest warunkiem zdobycia ‚włóczykija’ (ale można je zdobywać w tym samym czasie). Należy zdobyć 22 najwyższe szczyty szczyty uznawane za najwyższe w swoim paśmie (niektóre pomiary kwestionują pierwszeństwo np. Kłodzkiej Góry albo Smrka). Odznaka jest ‚bezgraniczna’ więc liczy się wysokość faktycznie najwyższej góry (w odróżnieniu od Korony Gór Polskich, gdzie nie uwzględnia się zagranicznych szczytów). Podział na pasma opracowali Jacek i Marek Potoccy, nie rozróżnia się tam np. Gór Złotych i Bialskich, ale uznaje się je za jedno pasmo (tak samo zresztą uznają czescy geografowie). Regulamin TUTAJ.

okladka2

 

 

 

 

‚Narodowe’ korony Sudetów

korona-sudetow-czeskich Odznaki ustanowione przez wałbrzyskie PTTK. Należy wejść na najwyższe szczyty danego regionu (gór lub pogórza) w danym kraju, stąd też np. w Górach Orlickich trzeba zdobyć Orlicę do odznaki polskiej, ale Velką Deštnę do odznaki czeskiej. Regulaminy odznak dostępne są TUTAJ

 

zksn otzksp

 

 

 

 

A kiedy już zdobędziemy te trzy, to możemy dostać… tada! Wielką Koronę Sudetów

wks

Zdobywając szczyty w poszczególnych krajach, 3 się powtarzają (Luž CZ/DE, Śnieżka PL/CZ i Śnieżnik PL/CZ), więc należy wejść na nie dwa razy. W regulaminie nie ma przeciwwskazań, aby wejścia te nie nastąpiły 5 minut po sobie 😉

Tysięczniki Ziemi Kłodzkiej

odznakaOdznaka ustanowiona przez PTTK Kłodzko. Jak sama nazwa wskazuje, w celu jej zdobycia należy wejść na wszystkie szczyty powyżej tysiąca na terenie Ziemi Kłodzkiej, czyli na terenie (lub granicy) powiatu Kłodzkiego. Sprawa fajna o tyle, że skłania do wejścia na wierzchołki poza znakowanymi szlakami (a czasem poza szlakami w ogóle 😉 ) W sumie 32 szczyty (z tego aż 15 w górach bialskich, co skłania do odwiedzin w tych dzikich ostępach 🙂 ) Na potrzeby odznaki, członkowie kłodzkiego PTTK powiesili kilkanaście tabliczek oznaczających wierzchołek, za co cześć im i chwała. Regulamin TUTAJ, warto też śledzić stronę na facebooku, gdzie znajduje się aktualizowana lista zdobywców oraz propozycje wycieczek.

Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej

logowieeSiostrzana odznaka do poprzedniej, również PTTK Kłodzko. Zachęca do odwiedzenia wież widokowych, nie tylko tych popularnych jak Wielka Sowa czy Borówkowa, ale również tych, których czasy świetności już minęły (np. ruinki na Grodziszczu). W sumie 15 wież. Część miejsc pokrywa się naturalnie z ‚tysięcznikami’ oraz ‚koronami’ albo ‚włóczykiejm’. Regulamin i lista zdobywców TUTAJ.

Korona Ziemi Kłodzkiej

zkzkStworzona przez oddział PTTK w Międzygórzu. Analogicznie do innych koron, należy wleźć na najwyższe wierzchołki pasm znajdujących się na terenie Ziemi Kłodzkiej, przy czym warto docenić fakt, że zdobyć trzeba nie tylko szczyty ‚górskie’ ale też np. najwyższe punkty wzgórz włodzickich czy lewińskich. Moim znakiem odznaka jest bardzo ładna, w kształcie Ziemi Kłodzkiej. Regulamin TUTAJ

Odznaka Głównego Szlaku Sudeckiego

gss_srebrnaOdznaka Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. Czterostopniowa (brązowy, srebrny, złoty, diamentowy), przyznawana za przejście kolejnych fragmentów najdłuższego sudeckiego szlaku, albo za przejście go w całości za jednym zamachem (na stopień diamentowy). Kolejne odcinki można wpisywać np. do książeczki GOT PTTK (patrz niżej). Regulamin dostępny TUTAJ.

Odznaka św. Jana Nepomucena

Jedna z moich ulubionych 🙂 Turyści spoza z innych rejonów Polski często zwracają uwagę na to, że gęsto pojawiają się u nas rzeźby tego właśnie świętego (zazwyczaj nawet nie wiedzą kto to). Celem tej odznaki jest ‚złapać je wszystkie’ 🙂 No może nie wszystkie ale wiele. Należy fotografować się ze spotkanymi Nepomukami, punkty przyznaje się za odległość od miejsca zamieszkania (przynajmniej teoretycznie, bo ja np. mam bliżej do czeskich nepomuków za 3 punkty niż do wrocławskich za 1 🙂 ). Do najwyższego, diamentowego stopnia, należy jeszcze złapać Nepomuki specjalne: z praskiego Mostu Karola, z bratysławskiej Bramy Michała oraz z rynku w Chełmsku Śląskim a także odwiedzić sarkofag świętego w praskiej katedrze.  Odznaka jest dziełem PTTK Wałbrzych, regulamin TUTAJ.

Odznaka ‚Znam Góry Sowie’

zgsDość młoda odznaka, ustanowiona przez prężnie działające Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich. Jest dwustopniowa, a w celu jej zdobycia trzeba zaliczyć atrakcje Gór Sowich. Fajna sprawa o tyle, że nie ogranicza się tylko do wejścia na dany szczyt, ale też np. przejazd koleją na trasie Nowa Ruda – Głuszyca, albo wejście na wieżę kościoła WNMP w Bielawie :). To miłe urozmaicenie. No i prowadzi w miejsca omijane przez turystów. Regulamin TUTAJ a weryfikację przeprowadza PTTK Ząbkowice Śląskie.

Odznaka „Odcinek Sudecki Szlaku EB-E3”

Kolejna ‚szlakowa’ odznaka. Ustanowiona ponownie przez KTG PTTK Wrocław. W odróżnieniu od odznaki głównego szlaku sudeckiego, ta jest przyznawana za przejście wyłącznie całego odcinka sudeckiego szlaku długodystansowego e3 Eisenach-Budapeszt. Odznaki są dwie, jedna za odcinek polski, druga za odcinek czeski. Nie trzeba przejść całego szlaku w jednym ciągu, ale trzeba przejść całość. Odznaka świeża, na razie ma jedynie 3

zdobywców 🙂 Regulamin TUTAJ

 

 

 

no i na koniec królowa odznak

Górska Odznaka Turystyczna PTTK

GOT

Najbardziej klasyczna z klasycznych, najpopularniejsza i najbardziej uniwersalna. Wielostopniowa. Regulamin co jakiś czas się zmienia, ale żelazna pozostaje zasada 1pkt GOT = 1km lub 100m przewyższenia. Na stopnie ‚duże’ trzeba odbywać kilkudniowe wycieczki przebiegające przez wyznaczone PTTK punkty. W ostatnim czasie pojawiły się niuanse jak np. zniesienie wymagań w zależności od wieku (wprowadzono za to odznaki ‚GOT dla dzieci’), czy konieczność zaliczenia kilku niepowtarzających się pasm górskich (aby nie kręcić się wyłącznie np. Tatrach). Dodatkowo, przy poszczególnych stopniach ‚dużych’ trzeba zdobywać dodatkowo punkty GOT np. Górach Świętokrzyskich, co ma zachęcić do wyjazdów właśnie w rejony mniej uczęszczane. Z ostatnich zmian in plus warto nadmienić, że potwierdzeniem wycieczki może być też aplikacja mobilna, tzw. tracker (jak endomondo albo inne). Zmianą in minus jest jak dla mnie wprowadzenie dziennego limitu 50 punktów GOT na dzień. Sporą zaletą jest też fakt, że książeczka gotowska może być w zasadzie książeczką każdej innej odznaki, albo ewentualnym potwierdzeniem do innej książeczki (jeśli ktoś nie chce nosić pliku książeczek ze sobą). No i nie trzeba ograniczać się tylko do Polski, można też zdobywać punkty GOT chodząc po przygranicznych pasmach Sudetów i Karpat, więc liczy się zarówno czeski Pradziad, słowacka Mała Fatra albo ukraińska Czarnohora. Regulamin na początku brzmi skomplikowanie, ale łatwo jest ogarnąć, o co chodzi 🙂 W razie kłopotów, chętnie pomagam turystom.

ksiazeczka-got

Nowa książeczka gotowska. W końcu zastąpiono te stare z gołym owłosionym kolesiem na okładce 😀

Jako przewodnik sudecki oczywiście chętnie służę swoim podpisem jako potwierdzenie we wszelkich rodzajach odznak, co zresztą sugerują regulaminy prawie wszystkich blaszek 🙂

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kilka ciekawych odznak turystycznych :)

  1. Mi się nigdy nie chciało zbierać, ale to fajna „marchewka” dla dzieci, żeby z nami po górach raźniej się włóczyły 😉

  2. Radek Tokarz pisze:

    Bardzo dobre zestawienie 🙂
    Polecam jeszcze Diadem Polskich Gór. Są również szczyty sudeckie nieujęte w wymienionych wyżej odznakach. Dobry pretekst do systematycznego poznawania gór ojczystych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s