Kurs przewodników po Wrocławiu

Studenckie Koło Przewodników Sudeckich

zaprasza na II edycję

KURSU PRZEWODNIKÓW PO WROCŁAWIU

kurs miejski1

  • Pasjonuje Cię stolica Dolnego Śląska, i chciałbyś poznać ją lepiej?
  • Chcesz zdobyć nowy, ciekawy zawód?
  • Chciałbyś poznać interesujących ludzi, podzielających Twoje zainteresowania?

…Jeśli tak, nasz kurs jest właśnie dla Ciebie!

Informacje i zgłoszenia: kurs.wroclawski@gmail.com

Spotkanie organizacyjne: Spotkanie organizacyjne odbędzie się na początku lutego. Dokładna data zostanie podana wkrótce

1. Kiedy kurs się zacznie i ile potrwa?
Kurs rozpocznie się 26 lutego 2016. Zakończenie planowane jest na początek 2017 roku.

2. Ile będzie zajęć?
Kurs będzie obejmował nieco ponad 100 godzin wykładów (około 45 spotkań) oraz 40 dni zajęć w terenie (w tym 7 wycieczek autokarowych)

3. Kiedy i w jakich godzinach będą zajęcia?
W marcu i kwietniu zajęcia teoretyczne będą się odbywały we wtorki i piątki, w godzinach 18:30 – 21:00. Od maja będą to poniedziałki i piątki, w tych samych godzinach. Zajęcia teoretyczne będą się odbywały w auli Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN przy ul. Weigla 12

Zajęcia praktyczne będą się odbywały w wybrane soboty i niedziele (ok 4-5 dni w miesiącu). Terminy zajęć weekendowych zostaną opublikowane z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie planujemy wycieczek dwudniowych.

4. Jak będą wyglądały zajęcia?
Zajęcia teoretyczne będą miały formę tradycyjnych wykładów. W niektórych wypadkach (emisja głosu, psychologia, szkolenie z pierwszej pomocy) będzie to forma bardziej „interaktywna”, wymagająca aktywnego udziału.

Zajęcia terenowe będą polegały przede wszystkim na aktywnym ćwiczeniu. W odróżnieniu od konkurencyjnych kursów, w których zajęcia w mieście mają formę słuchaną, u nas kursanci będą aktywnie ćwiczyć i opowiadać. Wyjątkiem będą tylko pierwsze wycieczki pokazowe (dwie) oraz niektóre wyjścia do muzeów.

5. Co jest w programie?
Program naszego kursu obejmuje wszystkie umiejętności niezbędne w pracy przewodnika turystycznego we Wrocławiu, oraz szeroki zakres wiedzy o mieście. Podczas zajęć teoretycznych kandydaci zapoznają się z metodyką pracy przewodnika i zasadami pracy ze zróżnicowanymi grupami turystów. Poznają historię Wrocławia i Dolnego Śląska, również w ujęciu archeologicznym. Najwięcej miejsca poświęcimy wrocławskiej architekturze – zarówno zabytkowej jak i współczesnej. Zapoznamy się z wrocławską sztuką – świecką jak i sakralną. Wykłady będą dotyczyły również walorów przyrodniczych Wrocławia, jego topografii oraz najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Zajmiemy się też Wrocławiem współczesnym – w tym m.in. wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi itp, oraz planami rozwoju miasta. W ramach kursu odbędzie się również obowiązkowe szkolenie z pierwszej pomocy.

Zajęcia praktyczne będą miały formę przede wszystkim pieszych spacerów po mieście, podczas których będziemy poznawać miasto i ćwiczyć przekazywanie wiedzy. Oprócz tak standardowych miejsc jak Rynek czy Ostrów Tumski, które odwiedzimy wielokrotnie, zajmiemy się też historycznymi przedmieściami: Mikołajskim, Świdnickim, Oławskim i Odrzańskim. Będziemy też na terenach wystawowych, w Parku Szczytnickim i kilku innych wrocławskich parkach. Z pewnością odwiedzimy największe wrocławskie atrakcje turystyczne jak ZOO z Afrykarium, Ogród Botaniczny, Hydropolis, Kolejkowo, Humanitarium, Stadion Miejski i inne. Zajrzymy na wrocławskie dworce i na lotnisko. Odwiedzimy też najważniejsze wrocławskie muzea. Osobne wycieczki poświęcimy też m.in. atrakcjom dla najmłodszych, fortyfikacjom i sztuce ulicznej.

Podczas wycieczek autokarowych zapoznamy się z wrocławskim układem komunikacyjnym. Poznamy najlepsze drogi dojazdowe do wrocławskich atrakcji, najlepsze miejsca parkingowe i miejsca do wysadzania/odbierania grup. Podczas tych wycieczek odwiedzimy też najważniejsze atrakcje i obiekty turystyczne w otoczeniu Wrocławia. Zwiedzimy Trzebnicę, Środę Śląską, Oleśnicę, Oławę i Świdnicę. Odwiedzimy też m.in. Muzeum Powozów w Galowicach, kolekcję zabytkowych aut w Zamku Topacz, zagrodę Kargula i Pawlaka w Dobrzykowicach, park pamięci w Nadolicach Wielkich, pałac w Krobielowicach i wiele innych.

Szczegółowy program kursu zostanie zaprezentowany na spotkaniu organizacyjnym.

6. Kto będzie prowadził zajęcia?
Zajęcia teoretyczne prowadzone będą przez specjalistów z danych dziedzin – historyków, historyków sztuki, archeologów, planistów, geografów, przyrodników – w sporej części również będących przewodnikami. Z kolei zajęcia praktyczne prowadzić będą wyłącznie czynni i aktywni przewodnicy miejscy, pracujący na co dzień z grupami turystycznymi.

7. Co po kursie?
W chwili obecnej nie obowiązują państwowe uprawnienia przewodnika miejskiego, nie są również organizowane państwowe egzaminy. Nasz kurs zakończy się wewnętrznym egzaminem (teoretycznym i praktycznym), sprawdzającym nabytą na kursie wiedzę i umiejętności. Po jego zdaniu kandydaci otrzymają od nas certyfikat i zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu kursu wystawione przez stowarzyszenie SKPS. Planujemy również przygotowanie specjalnej, SKPSowej blachy przewodnika miejskiego 🙂

8. No dobra, najważniejsze – ile to będzie kosztowało?
Cena kursu została oszacowana na 1500 zł. Dla członków SKPS planowana cena jest niższa, wynosi 1200 zł. Ostateczna, obowiązująca cena zostanie podana na spotkaniu organizacyjnym. Opłatę za kurs można wnosić w kilku ratach.

Cena kursu zawiera wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne, w tym również transport autokarem w czasie wycieczek autokarowych. Cena nie obejmuje ew. przejazdów komunikacją publiczną w czasie wycieczek pieszych, oraz biletów wstępu do obiektów – w większości wypadków udaje się zorganizować darmowy wstęp i oprowadzanie grupy szkoleniowej, jednak w niektórych wypadkach konieczny może być zakup biletów. Ponieważ nie planujemy wycieczek z noclegami, na tym w zasadzie kończą się dodatkowe koszty dla uczestników.

Ważne! Prosimy wszystkich zainteresowanych kursem o wstępne, niezobowiązujące zgłoszenie. Dzięki temu będziemy mogli oszacować zainteresowanie i uwzględnić je w przygotowaniach. Ostateczną, wiążącą deklaracją uczestnictwa jest podpisanie z nami czyli ze Stowarzyszeniem Studenckie Koło Przewodników Sudeckich umowy szkoleniowej. Będzie można to zrobić na spotkaniu organizacyjnym lub na pierwszych zajęciach.

Zgłoszenia oraz ewentualne pytania i wątpliwości prosimy kierować na adres kurs.wroclawski@gmail.com, ew. telefonicznie pod nr 502 505 179.

ZAPRASZAMY 🙂 !

kurs miejski2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wrocław i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s