Pilzno – europejska stolica kultury 2015

Wszędzie, gdzie by we Wrocławiu nie spojrzeć, da się widzieć zwiastuny ESK 2016. A to dopiero za rok. W Pilźnie natomiast, które w walce o tytuł pokonało Ostravę program już się zaczął. Korzystając z sesji egzaminacyjnej (kiedy to student zagraniczny ma zazwyczaj dużo wolnego czasu 😉 ) wybrałem się do miasta Škody i Plzeňského prazdroju (bardziej znanego jako Pilsner Urquell).

Herb Pilzna

Na sam początek ciekawostka dotycząca herbu – przywykliśmy do orłów, lwów, wilków, byków i wszelakiej menażerii w heraldyce. A w Pilźnie mamy… wielbłąda. Wzięło się to z tego, że w czasie oblegania miasta przez Husytów, mieszkańcy miasta zdołali podprowadzić zwierzę oblegającym (skąd Husyci mieli wielbłąda – nie wiem). Na pamiątkę tego, król Zygmunt Luksemburski (tak, ten który zdradził Jana Husa) dodał zwierzę do herbu miasta.

Obecnie jest to duży ośrodek administracyjno – przemysłowy, który rozwinął się głównie dzięki dwóm firmom – zakładom Emila Škody i browarowi. Škodę łatwo skojarzyć, wszakże według statystyk jest to najchętniej kupowane nowe auto w Polsce. Ale uwaga, fabie, octavie czy favoritki nie są z Pilzna. Jeśli chodzi o samochody to robi się je w Mladej Boleslavi, na północ od Pragi. W Pilźnie natomiast zakłady produkowały i produkują nadal trochę cięższy kaliber. Dosłownie, bo ważnym epizodem w dziejach fabryki była produkcja zbrojna, między innymi artylerii dla Cesarsko – Królewskiej marynarki wojennej. Mieszkańcy Wrocławia natomiast zapewne świetnie kojarzą nasze ‚metro’ – glizdy jeżdżące na liniach 6 i 7 oraz maszyny tramwaju ‚już nie plus’. Modele Škoda 16t i 19t przyjechały do Wrocławia właśnie z Pilzna.

Ale dość o maszynach, zobaczmy co można sobie w mieście zwiedzić.

Wielka Synagoga w Pilźnie

Wielka Synagoga w Pilźnie

Źródła różnie podają, ale według niektórych znajduje się tutaj największa w Europie synagoga. Że synagoga – nie ma wątpliwości. Czy największa? Nie wiem, ale mała nie jest. Ze względu na to, że stoi jako plomba, oszczędzono jej spalenia za protektoratu. Budowa trwała 5 lat – 1888 – 1893. Jak widać, pomieszano przy niej dwa style – romański i mauretański. Ostatnie regularne nabożeństwa odbyły się tutaj w latach 70. Dziś służy głównie jako miejsce akcji kulturalnych. Również wiele wydarzeń w ramach ESK odbędzie się właśnie w Wielkiej Synagodze.

IMG_5477

Ulica Prešovská

Po Pilźnie jeżdżą żółte tramwaje

Po Pilźnie jeżdżą żółte tramwaje

Północna pierzeja rynku z ratuszem i słupem morowym. Barierki to element przygotowań do inauguracji ESK

Północna pierzeja rynku z ratuszem i słupem morowym. Barierki to element przygotowań do inauguracji ESK

Rynek również do najmniejszych nie należy, a jego dominantą jest katedra św. Bartłomieja. Gotycka, zarówno z zewnątrz jak i w wyposażeniu, co jest rzadkością na byłych ziemiach habsburskich, gdzie barokizacja dotarła prawie wszędzie. Co ciekawe, jeszcze do końca XVIII wieku część rynku była zajęta przez cmentarz przykościelny.

W północnej pierzei znajduje się renesansowa i neorenesansowa perełka w jednym. Bryła ratusza częściowo zachowała swój XVIwieczny kształt a częściowo została zmieniona na modne na na przełomie wieków ‚neo’. Sgrafitta na froncie i wieżyczki to naturalnie efekt tejże przebudowy (z lat 19017-12)

Detale ratusza

Detale ratusza

Ratusz i ponownie żółty tramwaj

Ratusz i ponownie żółty tramwaj

Katedra św. Bartłomieja

Katedra św. Bartłomieja

Południowa pierzeja rynku

Południowa pierzeja rynku

Ale do Pilzna jeździ się głównie za Pilsnerem, i tam też się udamy.

Ulica Praska, prowadząca do muzeum piwowarstwa. Widoczna wieżycznka to nie baszta dawnych obwarowań, ale wieża wodna.

Ulica Praska, prowadząca do muzeum piwowarstwa. Widoczna wieżycznka to nie baszta dawnych obwarowań, ale wieża wodna.

Malownicze okolice browaru.

Malownicze okolice browaru.

Jak to w Czechach, każde miasto miało swój mniejszy bądź większy browar. Pilzno nie było wyjątkiem, a w 1839 rozpoczęto budowę nowego miejskiego browaru. Sprowadzono do niego bawarskiego piwowara Josefa Grolla. Ten przy pomocy tutejszych składników, zwłaszcza wody oraz nowego gatunku drożdży stworzył coś dotychczas nieznanego – jasne piwo dolnej fermentacji, które do dzisiaj wszędzie na świecie jest znane właśnie jako typ pilzneński. Najpopularniejsze obecnie wyobrażenie piwa to najczęściej właśnie ten typ. Okazało się to być przebojem i już na przełomie wieków piwo to było pite wszędzie na świecie. Z kilkoma przebojami, marka Plzeňský prazdroj ustatkowała się na dobre w 1933 (wcześniej przez pewien czas używano m.in. nazwy Kaisersquelle, jakoże piwo zasmakowało samemu Cesarzowi Franciszkowi Józefowi).

Brama do browaru, widoczna na każdej etykiecie pilznera.

Brama do browaru, widoczna na każdej etykiecie pilznera.

Ciężko mówić tutaj o browarze, ponieważ de facto jest to bardziej fabryka piwa. Oprócz PU warzy się tutaj również Gambrinusa, Mastera, Primusa czy bezalkoholowego Birella. O wielkości zakładu niech świadczy to, że zwiedzanie odbywa się częściowo w autobusie! Dla przewodnika turystyka autobusowa to nic nowego, ale pierwszy raz autobusem zwiedzałem zakład przemysłowy.

I to nie byle jaki autobus.

I to nie byle jaki autobus.

Zwiedzanie nie jest specjalnie drogie. W jęz. czeskim to 80KC (studencki) w jęz. obcych ceny od 100. Szczegóły na stronie. Zwiedzanie obejmuje rozlewnię, warzelnię i piwnice.

Rozlewnia. Na taniec flaszek można patrzeć cały dzień.

Rozlewnia. Na taniec flaszek można patrzeć cały dzień.

Stara warzelnia, używana do 2003r. Nowa znajduje się tuż obok i naturalnie sterowana jest już w pełni automatycznie.

Stara warzelnia, używana do 2003r. Nowa znajduje się tuż obok i naturalnie sterowana jest już w pełni automatycznie.

Oprócz przemysłowej produkcji zawsze robiona jest partia rzemieślnicza, aby piwowar mógł monitorować, czy piwo ma właściwy - oryginalny smak. Tak twierdzą ludzie w browarze. Kilka kilometrów piwnic ponoć też ma unikalny wpływ na smak pilznera.

Oprócz przemysłowej produkcji zawsze robiona jest partia rzemieślnicza, aby piwowar mógł monitorować, czy piwo ma właściwy – oryginalny smak. Tak twierdzą ludzie w browarze. Kilka kilometrów piwnic ponoć też ma unikalny wpływ na smak pilznera.

Naturalnie podczas przejścia jest okazja spróbować piwa, i to nie tego które trafia do sklepów, ale świeżego prosto z beczki, jeszcze nieodfiltrowanego i przed pasteryzacją. Nie jestem piwnym specjalistą, ale to było bardzo smaczne.

Wychodzimy z browaru i wracamy do miasta.

IMG_5600

Secesyjny dom miejski

W mieście można znaleźć elementy wspominające USA, jest ulica americká, most Roosevelta, a nawet pomnik Pattona! Skąd? Ano stąd, że Pilzno pod koniec drugiej wojny światowej wyzwolili Amerykanie, a nie armia czerwona. Ponoć chcieli jechać dalej na Pragę, ale podobnie jak z Berlinem – Stalin uparł się, że krasoarmiejcy mają zdobyć stolicę.

komiks z serii Opráski sčeskí historje. Dziwna pisownia to zamysł autora. Swobodne tłumaczenie: -Look, tamto też wyzwolimy! -Dude, tutaj super Lets go dalej. - STOP, w Pradze ino Armia Czerwona! - Praskie piwo? Dla ruskich dobre!

komiks z serii Opráski sčeskí historje. Dziwna pisownia to zamysł autora. Swobodne tłumaczenie: -Look, tamto też wyzwolimy! -Dude, tutaj super Lets go dalej. – STOP, w Pradze ino Armia Czerwona! – Praskie piwo? Dla ruskich dobre!

Co do Europejskiej Stolicy Kultury – moja wizyta miała miejsce na tydzień przed oficjalną inauguracją, aczkolwiek na rynku już odbywały się próby. Wedle zapowiedzi kalendarz ma obfitować nie tylko w koncerty, przedstawienia i wystawy, ale też mają występować np. cyrki. Może przywiozą wielbłądy.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miasta, miasteczka, wsie, Republika Czeska i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s