Miasto ogrodów. I nie chodzi tu o Katowice :)

Przywiezienie samochodu do Ołomuńca daje sporą wygodę jeśli chodzi o podróżowanie po Morawach. Po drodze do Zlina odwiedziliśmy na chwilę Kroměříž – miasto słynące z biskupich ogrodów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Herb miastaW naszym przypadku zwiedzanie zaczęliśmy od głównego rynku – Velké náměstí. Pora wczesna, nad miastem unosiła się mgła, przez co atmosfera na placu była dość senna. Z wyjątkiem pary cyganów którzy dość głośno udowadniali jeden drugiemu swoje racje 🙂 Zwiedzanie zawsze zaczynam od punktu informacji turystycznej. Ta w Kroměřížu jest bardzo porządnie zaopatrzona i nieodpłatnie można uzyskać plik sensownych materiałów informacyjnych. Na samym środku rynku element typowy dla większości miasteczek – słup morowy. Tutejszy jest poświęcony Matce Bożej i pochodzi z 1680, zaraz po wielkiej epidemii która nawiedziła miasto. Obok inny typowy element – fontanna.

Głównym elementem rynku jest zwyczajowo ratusz. W tym przypadku nie jest on specjalnie imponujący. Ufundowany został w XVI wieku przez biskupa Franciszka z Dietrichsteinu. Fundacja ta nie była przypadkowa, ponieważ miasto biskupom zawdzięcza wiele. Miasto było rezydencją biskupa (później i arcybiskupa) ołomunieckiego, czemu zawdzięcza się fakt powstania wyjątkowych ogrodów. Ale wracając jeszcze na chwilę do ratusza. Jest to dwupiętrowy budynek z 40 metrową wieżą z ciekawym zegarem o dwóch cyferblatach – jeden pokazuje godziny, drugi minuty.

Ratusz

Ratusz

Pierzeja rynku

Pierzeja rynku

Velké náměstí

Velké náměstí

Cały rynek jest otoczony kamienicami, głównie wczesnobarokowymi, z których wiele posiada pierwotne podcienie.

Główny plac miasta - Velke namesti

Główny plac miasta – Velke namesti

Velké náměstí

Velké náměstí

Słup morowy

Słup morowy

Zamek biskupi widziany z rynku

Zamek biskupi widziany z rynku

W sąsiedztwie rynku znajduje się inny istotny plac – Plac T.G. Masaryka. Nazwa zobowiązuje, więc na środku placu znajduje się całopostaciowa statu ojca narodu. Z nim natomiast znajduje się neorenesansowy budynek dawnej szkoły prawniczej. Zaraz obok wznosi się barokowy kościół św. Jana Chrzciciela. Posiada tylko jedną, okrągłą nawę i przykryty jest kopułą. Wnętrza niestety nie udało mi się dokładnie obejrzeć, bo otwarta była tylko kruchta.

Dawna szkoła prawnicza

Dawna szkoła prawnicza i Tomasz Garrigue Masaryk

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela

Wnętrze u Jana Chrzciciela

Wnętrze u Jana Chrzciciela

Tutaj nie popisał się ani architekt ani wykonawcy :)

Tutaj nie popisał się ani architekt ani wykonawcy 🙂

Ulica Janska

Ulica Janska

Innym istotnym placem jest Plac sejmowy, przy którym znajduje się pałac arcybiskupi. Miejsce to wzięło swoją nazwę od sejmu austriackiego, który obradował w pałacu w latach 1848/49 i miał nadać Monarchii Habsburskiej konstytucję, czego domagano się w czasie niedawnej rewolucji, znanej też jako wiosna ludów.

Gimnazjum arcybiskupie na placu sejmowym

Gimnazjum arcybiskupie na placu sejmowym

Kościół św. Maurycego obok pałacu

Kościół św. Maurycego obok pałacu

Sam pałac to letnia rezydencja Arcybiskupów Ołomunieckich. Stoi na miejscu dawnego biskupiego zamku powstałego w XIII wieku. Przebudowy były spowodowane głównie katastrofami jak wojna trzydziestoletnia czy pożar w 1752. Uzupełnieniem barokowej fasady jest 84metrowa wieża. Wewnątrz znajduje się wiele reprezentacyjnych sal jak np. pokój carski (w którym miało dojść do spotkania Cara Aleksandra III z Cesarzem Franciszkiem Józefem) czy sala sejmowa, w której obradował wspomniany już sejm. Co istotne, wystrój zachował się prawie w całości. Wewnątrz znajduje się także biblioteka, założona w 1694 roku. Zwiedzanie zamku to niestety wydatek ponad 100koron.

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Zamek biskupi

Zamek biskupi widziany z rynku

Zamek biskupi widziany z rynku

Zamków i pałaców w Republice Czeskiej mamy jednak ogromną ilość, jeden piękniejszy od drugiego, więc ten w Kroměřížu nie jest specjalnie unikatowy na tle kraju. Dlatego na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO nie znajduje się pałac, ale biskupie ogrody.

Pierwszy z nich to park pałacowy (Podzámecká zahrada). Założono go w tuż za pałacem już w roku 1509 i z biegiem czasu rozrosła się do powierzchni 64 hektarów. Pierwotnie dominowały style bardzo eleganckie, jak włoski i francuski. Wraz z rozrostem i wzbogacenia ogrodu o park, dominować zaczął styl angielski, imitujący naturalny krajobraz. Stąd też znajdziemy tutaj łąki, stawy, strumienie i małe zagajniki. Wszystko to poprzecinane siecią ścieżek. Wrocławianom przypominać to będzie trochę Park Szczytnicki. Zbudowano nawet sztuczne ruiny. Dodatkowo aby nieco urozmaicić przechadzki, dodano trochę żywego inwentarza. Przy pałacu znajdują się woliery z dość egzotycznymi zwierzętami, a w głębi parku spora ptaszarnia. Swobodnie przechadzają się też pawie.

Zejście do parku zamkowego

Zejście do parku pałacowego

Park zamkowy

Park zamkowy

Srebrny mostek w parku zamkowym

Srebrny mostek w parku zamkowym

Paw w parku

Paw w parku

Ptaszarnia w parku zamkowym

Ptaszarnia w parku zamkowym

Woliery z małpami

Woliery z małpami

Bardziej znany i charakterystyczny jest ogród kwiatowy, który znajduje się nieco dalej od centrum i pałacu. Założył go w 1665 biskup Karol II. Ma kształt prostokąta 300x485m i jest podzielony na dwie części – labirynt oraz sad. Oprócz roślin, w ogrodzie znalazło się też miejsce dla dwóch budowli. Pierwsza to rotunda (tzw. Lusthaus) umieszczony dokładnie pośrodku labiryntu i pochodząca z lat 1667-68 wg projektu Giovanniego Pietro Tencally. Wystrój wnętrza nawiązuje przede wszystkim do mitologii starożytnej. W obejściu głównej sali znajdują się figury i malowidła ukazujące antyczne sceny. Ciekawostką jest wahadło Foucalta, zainstalowane na początku XX wieku przez miejscowego astronoma Františka Nábělka. Wahadło to w wyniku ruchu Ziemi wokół własnej osi rysuje na piasku kształty.

Ogród kwiatowy

Ogród kwiatowy

Alejka

Alejka

Alejka

Alejka

Wystrój rotundy

Wystrój rotundy

Wystrój rotundy

Wystrój rotundy

Wnętrze rotundy

Wnętrze rotundy

Wachadło ukazujące ruch obrotowy ziemi

Wahadło ukazujące ruch obrotowy ziemi

Widok z tarasu

Widok z tarasu

Widok na oś ogrodu

Widok na oś ogrodu

Widok na ogród

Widok na ogród

Rotunda

Rotunda

Drugą budowlą jest znajdująca się w północnej części ogrodu kolumnada, która powstała w podobnym czasie co rotunda i wg projektu tego samego architekta. I również ona garściami czerpie z dawnych czasów. W tej 240metrowej galerii umieszczono 46 popiersia osobistości antyku oraz 44 rzeźby postaci z mitologii i historii starożytnej. Na kolumnadzie znajduje się ogólnodostępny taras, z którego można zobaczyć całość ogrodu i zdać sobie sprawę z jego kształtu. W zasadzie bez tarasu ogród taki ogród byłby trochę pozbawiony sensu 🙂

Panorama miasta z ogrodu

Panorama miasta z ogrodu

Kolumnada

Kolumnada

Kolumnada z popiersiami osobistości antyku

Kolumnada z popiersiami osobistości antyku

Ogród najlepiej oczywiście zwiedzać późną wiosną i latem. My trafiliśmy na dość jesienną aurę, a dodatkowo jeszcze na remont części ogrodu i pawilonu wejściowego :(.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Do Kroměříža można dojechać pociągiem i autobusem. Jadąc samochodem od północy należy odbić przed miastem Hulin, lub w samym Hulinie. W centrum nie ma problemu z parkowaniem, można stanąć nawet pod pałacem. Wstęp do ogrodów jest bezpłatny, przy wyjątkowo złej pogodzie zamykają ogród kwiatowy. Zamek niestety trochę kosztuje: http://www.zamek-kromeriz.cz/zamek/navstevnikum/vstupne/

Warto zaplanować wizytę w połączeniu ze zwiedzaniem czegoś innego po drodze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miasta, miasteczka, wsie, Morawy, Republika Czeska, Wycieczki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s