Hanackie pałace – Náměsť na Hane, Čechy pod Košířem

Tym razem zacznę piosenką:

Właściwy tytuł tego utworu to „Krasný je vzduch”. Wyjątkowe są natomiast okoliczności jego powstania. W dniach 10-12 sierpnia 1973 w Náměšťi miał się odbyć pierwszy Hanacki festiwal folku i country. Ogromne zainteresowanie ludzi (20 000 sprzedanych biletów) wzbudziło uwagę czechosłowackiej bezpieki, która w dobie normalizacji bardzo uważnie patrzyła na tego typu przedsięwzięcia. Festiwal odwołano, ale i tak kilka tysięcy miłośników muzyki zdecydowało się przyjechać. Czekały już na nie oddziały milicji i STB. Na pamiątkę festiwalu który się nie odbył, Jaroslav Hutka napisał piosenkę – hymn, którą wszędzie później grał jako „Náměšť”.

Náměšť na Hane to małe miasteczko w odległości 14 km na zachód od Ołomuńca. Ale jednak godne uwagi ze względu na zabytku, z których najbardziej reprezentacyjny jest pałac na wzgórzu ponad miastem.

Północne wejście do zamku Ogród pałacowy

Pałac powstał na zlecenie cesarskiego radcy Ferdynanda Harracha (do tej rodziny należało wiele ziem w Sudetach, m.in. Harrachov). Zbudowany został na kilkunastometrowym wzniesieniu i jego założenie całkowicie komponowało się z krajobrazem. Czteroskrzydłowa budowla otoczona jest drogą a wszystkie ścieżki wytyczone zostały symetrycznie.

Dziedziniec pałacowy Fasada skrzydła wschodniego

Bryła reprezentuje barokowy klasycyzm. Całość nie jest domknięta, ze względów praktycznych, aby dostawcy towarów mogli bezproblemowo wjeżdżać na niewielki dziedziniec.

Wschodnie skrzydło Skrzydło wschodnie z zewnątrz

Obecnie pałac jest własnością lokalnego samorządu i oprócz wystawy zachowanego wyposażenia można obejrzeć także wystawę dawnych wózków dziecięcych. W pałacu znajduje się także punkt informacji turystycznej.

Čechy pod Košířem natomiast leżą ok 15km dalej, po drugiej stronie wzgórza Velký Košíř – popularnego miejsca na weekendowe wypady. Sama budowla nie jest tak imponujący jak poprzednik i wciąż czeka na renowację.

Ogród przypałacowy Fasada pałacu

Utrzymany jest w niejednolitym stylu. Renesansowy pałac przebudowany w stylu barokowym, a następnie w latach 1839 – 1843 w stylu romantycznego historyzmu. Całość komponuje się z rozległym założeniem parkowym, mającym przypominać naturalny krajobraz, zresztą park znajduje się na zboczach wzgórza i stopniowo przechodzi w las.

Główne wejście Altana w parku

W okolicy znajdują się różnego rodzaju pamiątki po Josefie Manesie – romantycznym malarzu, znajomym Augusta Aleksandra Taroucca, ówczenego posiadacza pałacu.

Josef_Mánes_-_Milenci

Na koniec jeszcze Czarna wieża w Drahanovicach – jedyna pozostałość po tamtejszym zamku. Obecnie po remoncie, służy jako punkt widokowy. Nie udało mi się niestety dojść dlaczego nazywana jest czarną, skoro otynkowana jest na biało.

Czarna wieża w Drahanovicach

Plus jeszcze kilka hanackich krajobrazów.

Koła W oddali widoczna bazylika na sv. Kopecku silnice Hana Hanacki krajobraz Droga ekspresowa w stronę Brna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miasta, miasteczka, wsie, Morawy, Na rowerze i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s