Ratusz w Ołomuńcu – Olomoucká radnice

Historyczne centrum Ołomuńca podzielone było na sfery cywilną i świecką. Północna część to przede wszystkim rezydencje dostojników kościelnych, skupione wokół katedry, południe było mieszczańskie, skupione wokół dwóch placów górnego i dolnego. Wbrew nazwom, dolny plac jest położony wyżej – określenia odnoszą się do ludności która zamieszkiwała domy, ci zamożniejsi mieli posiadłości wokół górnego placu (Horní náměstí). Na górnym znajduje się także siedziba władz miejskich – ratusz. Pierwotny budynek powstał ponad sto lat po lokacji miasta (w 1378, lokacja w 1253). Ta drewniana budowla nie przetrwała nawet 50 lat, w roku 1417 rozpoczęto budowę nowego, murowanego ratusz z prawdziwego zdarzenia według obowiązującego wówczas gotyckiego stylu.

Wieża ratuszowa

Wieża ratuszowa widziana z kościoła św. Michala

Pod koniec XV wieku doszło do poważnej przebudowy. W stylu dojrzałego gotyku dodano schody, zdobione herbami, oraz po przeciwnej stronie zbudowano wnękę na zegar astronomiczny. Wewnątrz istotną zmianą było m.in. wybudowanie kaplicy św. Hieronima. Fasadę wzbogaciły późnogotyckie detale, jak np. szczyty w fasadzie zachodniej. Kilkanaście lat później dodano już renesansowy portal zdobiony lwami. W XVIII wieku rozpoczęto barokizację obiektu. Sala posiedzeń rady została wówczas ozdobiona freskami miejscowego artysty – Jana Christopha Handkego (znanego np. z fresków w Auli Leopoldyńskiej i Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego).

P2281220

Północna fasada

W wieku XIX doszło do wielu zmian, głównie kosmetycznych, ale objęły także bryłę budynku. Rozebrano wykusz na wieży, stworzono galerię na piętrze. Stopniowo adaptowano wnętrza na potrzeby nowoczesnej administracji. W dzisiejszej sali ślubów wiedeński malarz Charles Wild namalował widok miasta oraz sześć wydarzeń z historii miasta. W roku 1901 całość miejskiej administracji wróciła do ratusza – wcześniej rada miejsca obradowała w jednej z kamienic na Górnym Rynku, ale po tym jak Ołomuniec otrzymał swój statut rozpoczęto starania o stworzenie godnej siedziby dla urzędu.

Galeria na piętrze

W trakcie II wojny światowej doszło do uszkodzenia fontanny w jednej z elewacji oraz co najbardziej dotkliwe – zniszczenia zegara astronomicznego. Zegar został odbudowany w latach 50 zgodnie z ideologiczną linią państwa, ale w ogóle nie nawiązywał do swojego poprzednika. Obecnie jest bardziej ciekawostką niż zabytkiem. Do fontanny, przedstawiającej chłopca z delfinem nawiązuje z kolei nowoczesna fontanna na południowej stronie placu.

Kaplica świętego Hieronima zostało poświęcona w roku 1491 a obecnie raz na jakiś czas odbywa się w niej msza. Podobnie jak we wrocławskim ratuszu ołtarz z tabernakulum umieszczono ‚poza budynkiem’ – w wykuszu, wykonanym w stylu dojrzałego gotyku z licznymi detalami rzeźbiarskimi. Kaplica posiada sklepienie sieciowe, w wykuszu układającego się w wyraźny okrąg. Dodatkowo dekoracja malarska przedstawiająca sąd ostateczny, św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelistę na Patmos, Kalwarię, św. Hieronima oraz Chrystusa cierpiącego.

Sąd ostateczny w kaplicy

Sąd ostateczny w kaplicy

Wykusz kaplicy

Wykusz kaplicy

Wykusz kaplicy

Wykusz kaplicy

W gabinecie prezydenta miasta (primátora) znajduje się XIX wieczny stół obrad rady, sufit natomiast jest pokryty drewnianymi kasetonami. Z najcenniejszy w gabinecie uchodzi obraz przedstawiający dawny kształt miasta. Przechowywane są tu także księgi pamiątkowe miasta – pierwsza ufundowana z okazji 50 jubileuszu panowania Cesarza Franciszka Józefa z wpisami m.in. Jana Pawła II, Václava Havla czy Lecha Wałęsy oraz druga, z 2004 roku założona przy okazji wstąpienia do Unii Europejskiej.

Morawski orzeł w gabinecie primatora

Morawski orzeł w gabinecie primatora

Kasetony i żyrandol w gabinecie

Kasetony i żyrandol w gabinecie

Obraz miasta w gabinecie

Obraz miasta w gabinecie

Salę ślubów zdobią XIX wieczne malowidła przestawiające historyczne wydarzenia z historii miasta: Przekazanie listu fundacyjnego pierwszego domu kupieckiego przez Przemysła Otokara II, nadanie przywilejów przez Rudolfa II Habsburga, porozumienie z Uničovem i Litovelem w celu obrony przed przestępcami, Husyci w Ołomuńcu, przywitanie Macieja Korwina, atak pruski.

Oblężenie Ołomuńca przez wojska pruskie w czasie wojny siedmioletniej

Oblężenie Ołomuńca przez wojska pruskie w czasie wojny siedmioletniej – luty 1758

Przywitanie Macieja Korwina - króla węgierskiego który konkurował z Jerzym z Podiebradów o tron czeski

Przywitanie Macieja Korwina – króla węgierskiego który konkurował z Jerzym z Podiebradów o tron czeski

Weduta miasta z 1675

Weduta miasta z 1675

Obecny zegar astronomiczny autorstwa Karla Svolinského jest pomnikiem socrealizmu, przedstawia ‚pożyteczne klasy społeczeństwa’. Nawiązuje także do morawskiego folkloru – zwyczaju „Jazdy królów”. Figurki uruchamiają się codziennie o 12.

P2281239 P2281238 P2281223 P2281224

Pierwotny zegar wyglądał mniej więcej tak – fotografia ilustracji z wystawy w ratuszu. Zdobiony był m.in. malowidłami Handkego.

?????????????

dawny orloj

Dekoracja gotyckich schodów

Dekoracja gotyckich schodów

Widok z wieży na Słup Trójcy Przenajświętszej

Widok z wieży na Słup Trójcy Przenajświętszej

Widok z wieży na kościół św. Maurycego

Widok z wieży na kościół św. Maurycego

źródła:

L. Mlčák, K. Dolejší, J. Potůček: Průvodce Olomoucí, umělecké památky města;
strona http://www.olomouc.eu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Miasta, miasteczka, wsie, Morawy, Republika Czeska i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s