Smutny los ziębickich judaików.

Jakiś czas temu jeździłem po okolicy w poszukiwaniu obiektów po dawnej ludności żydowskiej. W większości nie ma śladu po dawnych synagogach czy cmentarzach. Wyjątkiem są Ziębice. Albo raczej były, ponieważ jedyny w powiecie żydowski cmentarz który można było zwiedzać został najzwyczajniej w świecie zamurowany. Do tej pory nie było problemów ze zwiedzaniem, czasem nawet różne organizacje przeprowadzały tam prace porządkowe. Wiele macew przetrwało zawieruchy historii i jest w dobrym stanie. Zdewastowany został natomiast dawny dom przedpogrzebowy, przez który wchodzi się na kirkut. To właśnie w nim, umieszczona została wyjątkowo niezabytkowa materia w postaci białych pustaków.

Ziębicki kirkut został założony w roku 1814, później dobudowano budynek domu przedpogrzebowego. Jego użytkownikiem była liczna żydowska diaspora, która posiadała w mieście wiele zakładów.

Dom przedpogrzobowy w 2010

Rok 2010

Dom przedpogrzebowy obecnie

Obecnie

Macewy z żydowską symboliką

Synagoga natomiast powstała w 1845. Już na pierwszy rzut oka zauważalne jest podobieństwo do… wrocławskiego dworca głównego. Obie budowle są w tym stylu architektonicznym, tzw. neogotyku angielskim. Została zdewastowana po dojściu do władzy nazistów. Budynek przeznaczono wówczas na magazyn zbożowy. Po wojnie, doszło do niewielkiej renowacji i ponownego otwarcie miejsca kultu. Jednak po 1968 większość Żydów wyjechała z Polski, więc synagoga okazała się nieprzydatna i zaczęła niszczeć. Na początki XXI wieku doszło do naprawy dachu i uporządkowania wnętrza, w 2005 roku odbyło się tam nawet nabożeństwo. Obecnie budynek stoi nieużywany.

Neogotycka fasada ziębickiej synagogi

Bok synagogi

Portal synagogi

źródła: lokalne tablice, portal sztetl.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Historia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s