Perła gór sowich

Całe moje dzieciństwo i młodość spędziłem w Srebrnej Górze, jednak dopiero kiedy przyszło mi z niej wyjechać,  zacząłem widzieć jej klimat i urok, którego nigdzie indziej nie ma. Zapraszam na sentymentalną podróż po Srebrnej Górze – perle gór sowich.

Widok na centrum miasteczka, z wieżą dawnego kościoła ewangelickiego

Schody prowadzące do kościoła pw. św. Piotra i Pawła i na cmentarz

Centrum miasteczka, gminny ośrodek kultury, popularnie GOK

ulica Zimowa

Widok na centrum z ulicy Letniej. Miejscowość jest położona w górskiej rynnie co powoduje jej specyficzną zabudowę – zwartą, miejską, ale bez typowego rynku.

Zimowy widok z twierdzowych koszar na Przedgórze Sudeckie. W tym przypadku z mgły wystaje jedynie wierzchołek Brzeźnicy

w 2010 roku Srebrna Góra przeszła gruntowny remont, w wyniku czego miasto odzyskało nieco przedwojenny charakter.

Widok ze stoków Ostrogu, widoczne dwa kościoły.

Na początku XX wieku przez miasto pociągnięto linię Kolejki Sowiogórskiej, czego pozostałością są głębokie przekopy i dwa ok. 30 metrowe wiadukty

ulica Letnia

Schody przy kamienicach na ulicy Letniej

ulica Zimowa

Koszary twierdzy ul. Górne Miasto

W centrum 🙂

Dolina. Ulica Letnia jest położona w Górach Sowich, ulica Zimowa natomiast, w Górach Bardzkich

Część zdjęć została wykonana przez Jerzego Sankiewicza

Ten wpis został opublikowany w kategorii Miasta, miasteczka, wsie i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Perła gór sowich

 1. Jerzy Sankiewicz pisze:

  Cieszę się, że trafiłem na tę stronę bo podobnie jak Pan jestem zauroczony Sudetami. Spędziłem tu bodaj osiem urlopów i parę kilkudniowych wypadów, co biorąc pod uwagę odległość (ok.300km) od miejsca zamieszkania jest chyba wynikiem dobrym. Miło mi, że dla pokazania, jakże pięknej Srebrnej Góry posłużył się Pan moimi zdjęciami. Jest w mojej galerii także album „Karkonosze”, który to nieskromnie powiem udał mi się zapraszam również do wykorzystania zdjęć na swojej stronie jeśli się na coś przydadzą. Podczas wcześniejszych pobytów robiłem zdjęcia analogowe i naprawdę nieliczne z nich skanowałem aby umieścić w swojej galerii. Znaleźć można choćby kilka fotek z cudnego Sokołowska, które to przed paru laty było dla mnie odkryciem chyba większym niż Srebrna Góra.
  Pozdrawiam bardzo serdecznie. Do zobaczenia na szlaku.
  Jerzy Sankiewicz

 2. bialavoda pisze:

  Tak, Srebrna Góra jest piękna… Byłam dwukrotnie – raz podczas dłuższej pieszej wędrówki, innym razem samochodem. I tu moje pytanie nieśmiałe się pojawia, czy oprócz tego, co w necie można znaleźć, jeśli chodzi o komunikację ze Srebrną Górą (połączenie z Ząbkowicami), to istnieje może jeszcze jakiś inny tajemny sposób? Jakieś (auto)busy, których nie ma w internecie, albo połączenia z czymś innym niż Ząbkowice (skądinąd też magiczne)?.. Domyślam się odpowiedzi, ale kto wie? – może akurat… Chodzi o to, że zazwyczaj podróżując po Dolnym Śląsku i Sudetach poruszamy się komunikacją publiczną (ewentualnie stopem), i ze dwa razy próbowałam „wciągnąć” Srebrną na trasę naszego wypadu, ale wszystko się rozbijało o czas (w Sudety mamy delikatnie mówiąc, ładny kawałek) i problem komunikacji właśnie… Na razie wyszło mi na to, że najlepiej będzie kiedyś znów mieć Srebrną po prostu na trasie wędrówki albo (co kiedyś zrealizujemy na spokojnie) jechać tam w ramach samochodowego intensywnego zwiedzania. Będę wdzięczna za ewentualne info 🙂

  • marcinwinkiel pisze:

   Można dostać się dostać do Srebrnej Góry z Ząbkowic Śląskich. W dni robocze jeździ minibus z placu Jana Pawła II co godzinę. Ostatni kurs o 18:10. W weekendy niestety nie wiem jak to obecnie wygląda. Górami z Barda ok. 5godzin.

 3. bialavoda pisze:

  Dzięki. Pozdrav!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s